Gerçek Saç

Peruk ya da takma saç almaya karar verdiniz ancak gerçek saç olmasını istiyorsunuz. Çoğu kişi bu kararı verip araştırmaya başladığı zaman “Acaba gerçek saç ile sentetik saçı ayırt edebilir miyim? Doğru ürüne mi para ödüyorum” diye endişeye düşüyor. Bu yazımızı okuduktan sonra endişelerinizi ve aklınızdaki soru işaretlerini gidereceğinize inanıyoruz.

Gerçek saç, dokusundan ve kokusundan kolaylıkla anlaşılır. Tıpkı kendi saçlarınız gibi mutlaka uçlarında hafif kırıkları olacaktır. Yine uçlara doğru hafifçe daha seyrek olduğunu göreceksiniz. Saçların uçlarının dümdüz olmasını beklemeyin, çünkü kendi saçlarınız da uçlara doğru daha seyrek oluyor. Dilerseniz daha sonra istediğiniz boyda ve modelde saç kesimi uygulayabilirsiniz. Sentetik saçlar da ise uçlar eşit şekilde dümdüz olabilir çünkü fabrikadan çıkan bir üründür. Gerçek saç sentetik saç gibi ışıl ışıl parlamaz. Gerçek saçın kokusu da kendi saçlarınız gibi kokacaktır, sentetik saçlardaki koku gibi asla kokmaz.

Gerçek Saça Hangi İşlemler yapılır?

Gerçek saça istediğiniz tüm işlemleri yaptırabilirsiniz. Boya, röfle, fön, maşa vb tüm işlemleri kendi saçımıza yaptırdığımız gibi gerçek saç ürünümüze de yaptırabiliriz. Ancak çok fazla işlem yaptırmak kendi saçımızı nasıl yıpratıyorsa gerçek saçı da o oranda ve sürede yıpratacaktır. Dikkatli olmakta fayda var. Sentetik bir saça ise bu işlemleri yapamazsınız. Isıya ve boyaya dayanıklı değillerdir.

Gerçek saçın en önemli farkı ise tabi ki fiyatıdır. Gerçek bir saçı ucuza satın almanız mümkün değildir. Özellikle piyasada çok uygun fiyata satılan ve gerçek olduğu iddia edilen ürünleri iyi incelemelisiniz. Ucuz olarak satılan ürün ya gerçek değildir ya da içerisinde farklı karışımlar vardır. Gerçek saçı ucuza almanız imkansızdır.

Gerçek Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Gerçek saçtan yapılmış bir ürüne sahipseniz bakımlarını asla aksatmamalısınız. Uzun süre ve sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için düzenli bakım yapmalısınız. Gerçek saç peruğunuzu ya da takma saçınızı kullanım durumuna göre ihtiyaç halinde mutlaka yıkamalısınız. Gerçek saçlarınızı yıkarken uymanız gereken bazı kurallar var:

  • Yıkamadan önce geniş dişli bir tarak yardımı ile gerçek saçınızı tarayın. Taramak, yıkama esnasında saçın dolaşmasını engelleyecektir.
  • Gerçek saçı sıcak ya da soğuk su ile değil ılık su ile yıkamalısınız. Ilık su doldurduğunuz kaba saçınızı daldırıp çıkarınız, bu işlemi birkaç kez tekrarladıktan sonra şampuan kullanabilirsiniz. Kullanacağınız saç bakım ürünlerinin iyi kalitede seçerseniz, saçınız ömrünü de uzatırsınız. Yavaş ve nazik hareketlerle saçı çok fazla karıştırmadan şampuanlayın ve sonrasında durulayın. Uçlarına kullanacağınız saç kremi de dolaşmasını engelleyecektir.
  • Dilerseniz fön makinesi ile kurutabilirsiniz, dilerseniz de bir havlu ile suyunu alıp havlu üzerinde kurumasını bekleyebilirsiniz.
  • Ürünlerinizi temiz, tozsuz bir yerde muhafaza edin. Gerçek saç peruk kullanıyorsanız eğer peruk mankeni ya da peruk standında şekli bozulmadan saklayabilirsiniz.

Write a comment

Your email address will not be published. All fields are required