Sentetik Peruk

Sentetik Peruk

Sentetik Peruk

Sentetik Peruk

Bakımlı ve istediğimiz dolgunlukta bir saç kendimizi iyi hissetmemiz için en büyük etkenlerden biridir. Peruk, sağlık nedenleri ile dökülen ya da tamamen kaybettiğimiz saçlarımız yerine kullanabileceğimiz en pratik çözümdür. Sentetik peruklar da bu pratik çözümlerden biridir. Doğal saça benzeyen sentetik malzemeden üretilen bu peruklar uygun fiyatları ile de birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Yüz şeklinize ve ten renginize uygun bir sentetik peruk diğer kişiler tarafından asla anlaşılmaz.

Çoğu zaman saçını kaybeden kişiler tarafından tercih edilse de saçını farklı renk ve modellerde kullanmak isteyen ancak doğal saçına zarar vermek istemeyen kişiler için de uygun bir çözümdür. Piyasada neredeyse sınırsız renk ve modelde sentetik peruk bulunuyor. Dilerseniz her gün dilerseniz her hafta farklı bir saç modeli kullanabilirsiniz. Sentetik perukların kullanımı ise zahmetsiz ve sizi çok kısa sürede farklı bir görünüme kavuşturabiliyor.

Sentetik perukların fiyatı uygun, kullanımı pratik, sayısız seçeneği var ancak dikkat edilmesi gereken de bazı noktalar var. İlk olarak sentetik perukların ısıya dayanıklı olmadığını bilmelisiniz. Fön ya da maşa gibi uygulamaları asla yapmamalısınız. Aynı zamanda boyaya da dayanıksız olan bu peruklara röfle, balyaj gibi işlemleri de uygulayamazsınız. İnternette bu konuyla ilgili birçok sağlıksız ve yanlış bilgi dolaşıyor. Bu nedenle, yanlış uygulamalar sonucu perukların kullanılamaz hale gelmesine sebep olan çok kişi var. Sentetik peruklarınıza herhangi bir işlemde bulunmayınız.

Sentetik Peruk Bakımı

Nasıl ki doğal saçlarımıza her gün bakım uyguluyoruz, sentetik peruklarımızın da bu bakıma ihtiyacı oluyor. Her kullanımda mutlaka uygun şekilde geniş dişli bir tarakla taramalısınız. Yine kullanım sıklığınıza göre belli zamanlarda yıkamanız gerekmektedir. Her gün kullandığınız bir sentetik peruğu haftada bir kere yıkamanız uygun olacaktır. Saçlarımıza zarar veren dış etkenler peruklarımızı da etkilemektedir. Özellikle sigara dumanı, parfüm, toz vb durumlar perukların kirlenip yıpranmasına neden olmaktadır. Dikkatli ve özenli bir bakımla sentetik peruğunuzun kullanım ömrünü artırabilirsiniz.

Sentetik Peruk Nasıl Yıkanır?

Sentetik peruklar yapıları gereği çok sıcak suya dayanıklı değillerdir. Sıcak su ile temas ettiğinde yapısı bozulabilir. Bu nedenle yıkayacağınız zaman mutlaka ılık su ya da soğuk suda yıkamalısınız. Kendi saçınızı yıkadığınız herhangi bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

Sentetik peruğunuzu yıkarken dikkatli olmalısınız. Saçların dolaşmasına sebep olacak sert hareketlerde bulunmayın. Yavaş ve nazik hareketler ile yıkayın. Bir havlu ile fazla suyu aldıktan sonra kendi halinde kurumaya bırakın. Peruk mankeni ya da peruk standınız varsa üzerinde kurumasını da sağlayabilirsiniz. Peruk kullanıyorsanız peruk mankeni ya da bir peruk standına sahip olmanızda fayda var. Bu sayede peruğunuzu kuruturken ya da muhafaza ederken peruğunuzun yapısının bozulmamasını sağlarsınız. Sentetik peruğunuzu asla fön makinesi ile kurutmaya çalışmayın, ısı peruğunuza zarar verir.

 

Write a comment

Your email address will not be published. All fields are required